Zítra se v Brně uskuteční losovací aktiv celostátních ligových soutěží ČFbU. Jednou z losovaných soutěží bude také extraliga žen, která prošla výraznou změnou. Tou největší je bezesporu počet účastníků – plán unie byl 12 celků, ten se ovšem vůbec nepodařil. Extraligu nakonec bude hrát v nevýhodném modelu opět lichý počet týmů. Po loňských 9 to bude tentokrát 11 družstev.
12. 6. 2010 Extraliga žen (0) KOMENTÁŘŮ

Definitiva: Extraligu žen bude hrát 11 týmů!

 Poslední naděje na 12 účastníků padla na Moravě, která měla ze své divize 1. ligy nárok na místo v nejvyšší soutěži. Nikdo však nabídnutou možnost nevyužil. Všech 11 celků splnilo povinnost přihlásit alespoň dvě mládežnická družstva.

Změna počtu účastníků přináší také změny v hracím systému. V základní části bude více zápasů, fanoušci a hráčky si ale také užijí plnohodnotné play off, do nějž postoupí prvních osm celků po základní části. Družstva na 1. – 4. místě si budou vybírat soupeře pro čtvtfinále, jako je tomu třeba ve Finsku. Semifinále už bude nastaveno tak, aby se dva nejlepší celky po základní části potkaly případně až ve finále. O třetí místo se nadále hrát nebude, získá ho poražený semifinalista, který skončil na vyšší příčce v základní části.

Protipól play off – play down – budou hrát družstva na 9. – 11. místě tříkolově. Vyšší umístění po základní části skýtá výhodu většího počtu domácích zápasů, body z dlouhodobé soutěže se ovšem do play down nepřenášejí. Celek, jenž skončí v play down poslední, bude hrát baráž, poražený z baráže sestoupí, vítěz obhájí právo účasti v extralize pro ročník 2011/2012.

Změna postihla také věkové kategorie. Hraničním rokem narození pro start je rok 1995, už tak nebude možné, aby hráčka do extraligy nastoupila bezprostředně poté, co dovrší 15 let věku, pokud to bude po až po 1. lednu. Příklad z praxe: od ledna hrála za Tigers Magdalena Klímová, narozená 5. 1. 1995, toto již od nového ročníku možné nebude. Přesto mohou padnout rekordy na pozici NEJMLADŠÍ i NEJSTARŠÍ hráčky v historii extraligy. Hráčka narozená 31. 12. 1995 může teoreticky do soutěže zasáhnout v září, to znamená už ve 14 letech! Na opačném věkovém pólu se schyluje k ještě větší raritě: Věra Menzelová z Trutnova oslaví zanedlouho padesátku!

Na závěr jedna zajímavost: pořadatelům přibyla povinnost bezprostředně po ukončení zápasu vyhlásit jeho nejlepší hráčky z obou týmů, jak je to běžné v mužské Fortuna extralize.

Foto: archiv


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*