Luděk Beneš a realizační tým české U19. Foto: flickr IFF Fredric Berggren Luděk Beneš a realizační tým české U19. Foto: flickr IFF Fredric Berggren
4. 5. 2015 Reprezentace - Junioři (1) KOMENTÁŘŮ

Mladíci byli u přepisu historie. Snad je ten bronz neuspokojí, přeje si trenér

 Mění se konečně florbalový svět? Nebo jde jen o náhodné selhání švédského supersystému? Je to tak, severská velmoc je poprvé na akci mezinárodního formátu bez medaile. A velkou měrou se o to zasloužil i tým českých juniorů, který na světovém šampionátu v Helsingborgu sehrál se Švédy dva vyrovnané zápasy.

Čeští mladíci se pyšní bronzem z mistrovství světa. Nebyl to ledajaký turnaj. Konal se ve městě, které patří k těm, kde má florbal obrovskou popularitu, kde se letos hrálo semifinále Superligy a kde vyrostal krásná aréna přímo pro účely florbalu.

Právě v ní, i když na převážnou část turnaje zela prázdnotou, se udály neuvěřitelné věci. Začalo to zápasem Slováků s Finy. K senzaci chybělo málo. A snad kdyby tým Petra Koutného nehrál pět oslabení, tak by i budoucí mistry světa porazil. Nakonec skončil pátý. „Slováci hráli celý turnaj dobře. Opravdu zaujali. Ale k tomu jejich zápasu s Finy. Mistrovství světa se ve skupině hraje úplně jinak, než v play off,“ tvrdí trenér českého výběru Luděk Beneš.

Českému týmu se vydařily čtyři z pěti zápasů. V jednom, v tom semifinálovém s Finy jim nevyšlo nic. „Bylo to zklamání. Finové měli velkou kvalitu a nám se to nepovedlo. Bylo to rozčarování. Bude to znít jako klišé, půl zápasu to byl vyrovnaný duel, vytvářeli jsme si šance. Jenže jsme je nedali a psychicky šli dolů,“ říká kouč českého týmu.

V utkáních se Švédy ale čeští mladíci ukázali, že se vůbec nemusí svých vrstevníků bát. Dva vyrovnané duely se spoustou gólů naznačily, že na této úrovni má Česko šanci. Po osmi letech přišla medaile z juniorského šampionátu.

„Snad jsme kluky namotivovali. Řekli jsme jim, že do finále postoupil ten lepší tým. Navíc nám pomohla regenerace, Švédové utavili hvězdy v semifinále,“ myslí si Beneš. Po vítězství nastala euforie. Že by ale Češi rázem dohnali absolutní špičku, to si trenér nemyslí. „Těžko soudit. Já si nemyslím, že se to nějak výrazně srovnalo, Finové byli úplně jinde. O Švédech jsme slyšeli, že mohli přivést silnější výběr. Spíš půjde o jejich momentální výpadek,“ přemýšlí kouč juniorské reprezentace.

Naposledy brala stříbro z MS generace okolo Jendrišáka, Jelínka, Curneyho. Možná za pár let budou tahouny reprezentace Marek Beneš, David Šimek nebo Ondřej Vítovec, ale i další. „Já věřím, že to tak bude. Záleží, kam je ten úspěch posune. Jestli začnou makat dál, nebo se uspokojí,“ přidává Luděk Beneš tradiční, ale pravdivou frázi. Měřeno posledním juniorským šampionátem, však na tom český florbal není úplně zle.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • Jack napsal:

    Jsem normální fanda ze severu Moravy a hluboce se klaním před hráči i trenéry U19 za úspěch na MS 2015! Není, co závidět nástupci Luďka Beneše.

Napsat komentář

*