Unikátní pohled: areál seshora s výhledem na Prahu. Foto: Šimon Jiráček.
20. 9. 2016 Superliga (20) KOMENTÁŘŮ

Mohli jsme být za blbce, nakonec z toho mám super pocit, říká o open air duelu šéf Bohemians Martin Musil

 



Chtělo to hodně odvahy, stálo to spoustu nervů i peněz. Na konci toho byla mimořádná florbalová akce. Nikdo si tentokrát nemohl stěžovat na to, že na zápase Bohemians nevidí. Zelenobílí vystřídali stísněné prostory tribuny na Děkance za rozlehlé ochozy na centrkurtu tenisové Štvanice. A jedinečná premiéra soutěžního zápasu pod širým nebem dopadla podle klubového šéfa Martina Musila úspěchem. I když se mužský duel s mistrovským Chodovem nedokončil…

Koho vlastně myšlenka na zápas pod širým nebem napadla a proč padla volba právě na Štvanici?
„S Kubou (marketinkovým manažerem Doubravou – pozn. aut.) jsme open air řešili v kanceláři poslední 2, 3 roky. Je to klubová záležitost, která nemá úplně autora a nějaký konkrétní okamžik, kdy vznikla. Na Štvanici jsme narazili po dlouhém hledání, kdy jsme nepřicházeli na prostor, kde by se nemuselo řešit položení podkladového povrchu, což je třeba stadion v Dolíčku, kde je tribuna, ale není povrch, či dostihové závodiště v Chuchli, anebo naopak tribuna. Padli jsme na Štvanici, spočítali si v Google Maps, že se tam hřiště vejde a bylo hotovo.“

Co jste museli v porovnání s řadovým ligovým zápasem zajistit navíc?
„Největší problém byl kvůli komunikaci s provozovatelem centrkurtu na Štvanici, bylo strašně těžké jej pronajmout. Vlastně jsme kvůli tomu nabrali zpoždění 2 měsíce, což se projevilo i na kvalitě akce. Ten areál navíc není využívaný, proto jsme jej museli dostat do stavu přijatelného pro diváky, při předpokladu, že jich mohou přijít 4000, jako že se to mohlo stát, kdyby bylo sluníčko. Takže jsme museli navézt záchody, zajistit security, těch nákladů byla spousta. A jejich navýšení bylo výrazné.“

Navíc jste museli mít vzhledem k hrozbě deště záložní variantu a pronajímat vedle Štvanice i halu na Podvinném mlýně… V jakých řádech se tedy náklady pohybovaly?
„Pronájem a úprava areálu vyšly na statisíce korun, celá akce pak rozpočtově zhruba na milion korun. Ovšem díky vstřícnosti partnerů se velká část nákladů podařila vybarterovat. O zbytek nákladů se podělili partneři projektu. Vedle finančních zdrojů bylo potřeba na akci zajistit také ty lidské. Širší štáb lidí, které florbalový oddíl prostě nemá. A jsem strašně rád a děkuju všem, protože na tom hrozně organizačně vyrostli. Není úplně běžné, že tým lidí, který normálně sedí v kanceláři a jeden sází razítka a druhý vydává flašky, když to zveličím, uspořádá akci pro tisíce lidí. A ještě to bylo ztížené tím počasím. Asi nikdo nečekal, že všechno bude bez chyby, nakonec to dopadlo velice dobře. Takže obrovská děkovačka všem.“

Organizačně to bylo možná takové malé Superfinále, ovšem čistě v režii jednoho klubu. Pomohla vám něčím unie?
„Pomohla. Minimálně komunikačně, to rozhodně, podpořila akci v rámci tiskové konference. Vycházela nám vstříc při konzultacích ohledně řádů nebo možného překládání utkání. Samozřejmě na 1. ročník, na takovouto velkou akci, zvlášť na florbal, je těžké hledat partnery. Měli jsme nějaký fixní rozpočet, z části pokrytý penězi z reálných zisků, což jsou sponzoři a bartery, a z části ze zisků budoucích. Pro nás je super, že ten balíček vychází pozitivně, že už teď víme, že akce není ztrátová a je pro Bohemians výhodná. A to je pro nás dobrá informace. V rámci akce jsme oslavili 20 let klubu a uspořádali alespoň část plánovaného doprovodného programu. “

Než začalo pršet... Foto: Šimon Jiráček

Než začalo pršet… Foto: Šimon Jiráček

Málo se ví, že slavný centrkurt na Štvanici, na němž se hrálo, vinou sporu Českého tenisového svazu, jenž je jeho vlastníkem, a 1. ČLTK, jemuž patří zbytek areálu, chátrá a místo sportovních talentů v něm vyrůstají náletové stromy…
„Hodně nám pomohlo, že se na něm v létě natáčel švédsko-americký film (o tenisové legendě Björnu Borgovi, v němž Štvanice simuluje Wimbledon – pozn. aut.). Filmaři okolí centrkurtu upravili, na mnoha místech jej čerstvě natřeli, hodně toho vypleli. Přineslo to však i komplikace, protože kvůli umělé trávě jsme asi 2, 3 týdny neviděli povrch. Překvapilo mne, jak málo lidí ví, že je Štvanice mrtvý areál. Spousta z nich si myslela, že přijdeme, někdo nám odemkne, zapne obrazovku a jedeme. Přitom obrazovka, stage, záchody, všechno jsme museli dovézt. Nebylo tam nic. Na areálu je vidět absence větších akcí, přesto jsme rádi, že jsme jej využili.“

Navíc jste museli oba týmy z jednoho klubu vmáčknout do jedné šatny. To vám jich provozovatel areálu víc nenechal?
„Centrkurt Štvanice má 0 šaten, jestli nějakými disponuje, nikdo o tom neví. Vedlejší ČLTK si pro sebe něco vyblokovalo a nám podle mých informací poskytlo veškeré dostupné šatny, které mohlo. Týmy o této skutečnosti předem věděly, a protože florbalisté nejsou žádné primadony, nebyla to větší komplikace.“

Centrkurt se nakonec povedlo připravit v rámci možností tak, že mohl florbalisty hostit důstojně. Nepřišly nakonec ty největší nervy až v den zápasu, kdy chvíli pršelo, chvíli ne a nebylo jasné, kdy počasí akci odplaví?
„Největší pomsta byla, jak se měnila předpověď počasí. Kdyby mělo být spolehlivě hezky, nebo ošklivo, věděli bychom to dopředu a mohli jsme se podle toho zařídit. Takhle jsme museli dát dohromady x scénářů, skoro jsme nespali, protože jsme na každý scénář museli reagovat. A den zápasu? Od chvíle, kdy začaly hrát holky, výrazně se mi ulevilo. Už když den předtím proběhly tréninky, jsem si říkal: ‚Už nejsme za blbce, že jsme to sem jen přivezli a odvezli.‘ A když se dohrál zápas žen, byl to super pocit. Protože to bylo to maximum, co jsme si s tou předpovědí dovedli představit, že se zvládne. Jen škoda, že obavy z počasí odradily diváky, protože ten ženský duel byl jeden z nejzajímavějších, co jsem kdy viděl.“

Takže nejste naopak víc zklamaný z toho, že se mužské utkání nedokončilo?
„Kdyby se to povedlo, byla to zlatá představa. Ale vzhledem k předpovědi v okamžiku začátku utkání mužů nás skoro nenapadlo, že bychom stihli odehrát oboje. Ovšem o tom, že předpověď nelze brát úplně vážně, jsme se přesvědčili den předtím na tréninku chlapů, který podle radaru proběhl za deště, a přitom ani nekáplo. Spíš než na mobil jsem se během zápasů díval na mraky a věřil jsem, že to dopadne. Už takhle jsme kvůli počasí museli rušit velkou část doprovodného programu, protože jsme celé dopoledne z centrkurtu vylévali vodu…“

Mezi zápasy pak nastala skoro 2hodinová pauza, kdy dobrovolníci sušili plochu vším možným, dokonce i peřinami. To je hodně kuriózní způsob…
„Kuriózní, ale skvělý. Normální hadr by se těžko tak dobře rozprostřel a hrnul, jsme rádi, že to tak dopadlo. I když to samozřejmě záměr nebyl. Celé to vzniklo z jednoduchého nedorozumění, když jsem řekl: ‚Sežeňte dostatek hadrů, klidně z nějakého hotelu povlečení nebo něco.‘ a pod slovem povlečení si někdo představil polštář a peřinu…“ 🙂

Četa vysoušečů v akci.

Četa vysoušečů v akci.

Co vlastně na stav hřiště před mužským zápasem říkali rozhodčí a delegát, kteří posuzovali jeho způsobilost? Měl jste při jejich verdiktu nějaké slovo?
„Protože jsme provedli asi 6 zkoušek toho, jak dlouho povrch schne, do jejich rozhovorů jsme vstupovali. Kluci zvažovali, že by to odpískali, tak jsme jim popisovali časové možnosti: ‚Proč? Když má za 5 minut přestat pršet, za 20 minut to umíme utřít a za dalších 5 je to suché?‘ Tenhle problém nastal během rozcvičky, báli se, že když je hřiště mokré, bude schnout hodiny. Ale vysvětlil jsem jim to a vzali to. Předem bylo určeno, že utkání může být přerušeno jen na omezenou dobu a jen s určitou mírou jistoty, že přeháňka bude krátká. Samotné vysoušení problémem nebylo.“

Oba venkovní zápasy jste odehráli proti Chodovu. Záleželo také na jeho slovu, a kdyby řekl ne, do open air akce byste se nepustili?
„To ne. Ale byla by strašná škoda, kdyby do toho nešel. Udělali bychom to s někým jiným, ovšem nemělo by to ten punc utkání s mistrem a vicemistryněmi. Navíc Chodov je organizačně silný oddíl, čili je dobře, že do toho s námi šel zrovna on. Taky to u nich neměli jednoduché, i když to možná vypadá, že si jen přišli zahrát. Podobně jako my museli vysvětlovat hráčům, proč musejí čekat, proč se plocha vytírá, proč to vůbec je, proč se to třeba vůbec nebude počítat… Šli do toho s námi – a zvládli to.“

Kdy se vyplatí mít vodu na hřišti…

Akce se celkově vzato povedla. Je to pro vás motivace pro další podobné nápady, nebo vám ty nervy nadlouho stačily?
„Chtěli jsme uskutečnit nějaké projekty, tohle byl asi vrchol. Teď se musíme soustředit na to, abychom dělali super sport a abychom udrželi ty projekty, které jsme nastavili a zlepšovali je. Tudíž další novou věc bych viděl nerad. Na Měsíci, ani v Uruguayi hrát nechceme.“ 🙂

Zápas byl podle dostupných informací historicky prvním ligovým pod širým nebem v Evropě. Usilovali jste o to, aby tak mimořádnou událost přenášela televize?
„Od začátku jsem byl tím, kdo k tomu vyjadřoval obavy. Museli bychom si být setsakra jistí počasím. Protože vysílat děti s polštáři by mohl být problém, pokud by se to špatně odprezentovalo. Teď už víme, že se to dá, i když prší. Možná by to nakonec problém nebyl, ovšem nebyl jsem si tím jistý a doteď nejsem. Pokud by to komentátoři zvládli a podpořili, tak ano, ale počasí by z toho taky mohlo udělat opravdu selanku. Jsem s tím v pohodě, že to v televizi nebylo.“


Autor: Pavel Křiklan



KOMENTÁŘE

  • Fandík napsal:

    Opravdu dobrý nápad ale stálo to za ty prachy a za tu námahu když se to vlastně nedohrálo ????????

  • Včelka napsal:

    Ano, stálo to za tu námahu, protoze od tedka uz bude kazdy jen druhy, treti atd…a to uz nikoho nezajima.☺

  • Fan 2 napsal:

    Pro Martina Musila, Jakuba Doubravu a další z FbŠ Bohemians to bylo hodně starostí a klobouk dolů, že se do takové akce pustili. Jako divák ale ze soboty na centrkurtu na Štvanici takový super pocit jako Martin Musil nemám z těchto třech důvodů:
    1. špatné ozvučení, kdy A. Matouškovi a R. Korangtenovi nebylo téměř rozumět (ale byli jsme tam kvůli florbalu 🙂
    2. kromě jednoho stánku s nedopečeným masem si tam nebylo možné koupit nic k jídlu, ani sušenku
    3. tak velký klub mohl pro úklid plochy zajistit více odrostlejší mládeže (pro malé děti to byla jen zábava 🙂 a efekt jejich snažení mizivý)
    Jsem přesvědčen, že při takové předpovědi počasí bylo pro aktéry i diváky lepší akci uspořádat v hale na Podvinném Mlýně. Po drahém poučení snad příště více vsadit na jistotu.

  • Emirates napsal:

    Nabízí se parafráze: „Mohli jsme být za blbce, nakonec jsme.“ Pan Musil hovoří o nákladech milion korun. Nejsem si jistý, jestli takový balík peněz stojí za takovou akci, jejíž dopad rozhodně nepřesáhl a nepřesáhne mantinely florbalu. Když k tomu navíc připočtu to riziko závislosti na počasí, blíží se tato investice slovnímu spojení „vyhozené prachy“.

    • petr napsal:

      Ona se neblíží, ona se rovná. Kdyby ty peníze dali raději na deset akcí pro děti na Děkance (to umí a jsou v tom úspěšní), udělají mnohem prospěšnější věc. Nebo přispěli na turnaje klukům z DDM P7, kteří Bohemce dělají dlouhodobě výsledky a Bohemka se při náborech těmito výsledky chlubí.

      Docela by mne zajímalo stanovisko sponzorů a jejich vyhodnocení efektivity vložených peněz.

  • kokainovej kral napsal:

    Seriózní by bylo mít plán B a podle předpovědi počasí se rozhodnout. Plán B nebyl, tudíž je to amaterina nejvyššího kalibru a je to na pokutu! To by ovšem nesměl pan M. sedět ve VV. Ale zlatý pravidlo marketingu říká: není hrozný když se o Tobě mluví blbě, hrozný je když se o tobě nemluví vůbec. A tím se pořadatelé řídili:)

  • Jirka napsal:

    Věří někdo tomu, že to mělo pozitivní business case???

    • petr napsal:

      „Měli jsme nějaký fixní rozpočet, z části pokrytý penězi z reálných zisků, což jsou sponzoři a bartery, a z části ze zisků budoucích. Pro nás je super, že ten balíček vychází pozitivně, že už teď víme, že akce není ztrátová a je pro Bohemians výhodná.“

      Barter a sponzoři = logo na Děkance a na dresech, budiž. Ale budoucí zisky…

      • Jirka Bareš napsal:

        tedy přeloženo: na dluh, jestli jsem to dobře pochopil

        • petr napsal:

          Asi tak. Takže na jaře v play-off nebo v play-down vyhrát nebo prohrát v nejkratším možném počtu utkání, aby se neplatila pořadatelské náklady nebo náklady na výjezdní utkání. A co nejvíce nových dětí, aby byly další členské příspěvky.

          • Jirka Bareš napsal:

            Já se tedy hlavně bál, aby to nebylo nějak extra financováno z unijních, tedy společných peněz. Takhle je to, zvláště když je to na dluh, sice extra hloupost, ale za svoje. Samozřejmě je to záležitost, jak naznačujete, členů klubu, ale to už si musí vyřešit sami v klubu, i když je mi jich trochu líto.

          • petr napsal:

            Já jsem si také myslel, že v rámci marketingového projektu jistě Unie přispěla. Pan Musil to v rozhovoru nepotvrdil. Pak je to, jak píšete, záležitost oddílu. O to za větší hloupost považuji nikoliv samu myšlenku, ale výběr Štvanice, která musela jako dlouhodobě nevyužívaný areál být dána do provozuschopného stavu. Klub vynaložil peníze nikoliv pouze na nájem, ale na řadu nezbytných činností – pro jeden jediný den. Přitom by členům vůbec nevadilo, kdyby se oslavy výročí klubu odehrály v některé hale, důstojně a s doprovodným programem a hlavně neskonale levněji. Nejhorší na tom je, že klub peníze vzal z rozpočtu na mužskou a ženskou extraligu, který nemůže objektivně krátit. Zkrátka proto zřejmě přijde financování aktivit jiných kategorií. Anebo klub získal svou činností, dary, dotacemi tolik peněz, že je prostě musel utratit, tomu se mi ale nechce věřit.

          • Jirka Bareš napsal:

            Mě se tedy myšlenka samotná od začátku líbila, zvláště financovaná ze svého, dopadlo to ale bohužel neslavně. Za hloupost považuji hlavně dělat to na dluh, cena podle Vámi uvedených informací, také nebyla(když to řekneme kulantně) nijak příznivá, což vyplývá i z rozhovoru v článku.

          • petr napsal:

            Před pár lety jsem slyšel z klubu, který měl extraligové muže a kompletní chlapeckou složku, že výdaje na tuto kategorii pohltí každoročně 3/4 rozpočtu. Také jsem četl článek jednoho trenéra z Moravy, že jeden výjezd za soupeřem s dopravou, ubytováním a stravováním stojí cca 40 tisíc Kč. Jeden milion korun je v této souvislosti řekněme 30-50 % nákladového rozpočtu na provoz nejvyšší elitní kategorie. Dát to do jednoho jediného kola (i když pro ženy i muže) mi připadne nesoudné a nezodpovědné.

  • J.S. napsal:

    Skoda ze pred tim 3 tydny byli skoro tropy a nekaplo, coz se nestalo za cele leto. Predpoved ale varovala uz tyden pred ze se to v patek vecer zkazi. Proto je skoda, ze to nikoho nenapadlo prelozit treba na ctvrtek. Pocasi bylo tutovka a divaci by urcite prisli a fandove by stihli i Bohemku na Dukle.

    • Jirka Bareš napsal:

      Myslím, že kdo nestihl Bohemku na Dukle, tak nelitoval:-)

    • petr napsal:

      Ve všední den by těžko přišli dospělí diváci, lidi mají dovolené zhusta vybrané. Tím by předem padla myšlenka na divácký rekord, v kterou organizátoři doufali. Dále by mohl nastat problém s uvolněním dětí ze školy, takže by jich bylo méně v hledišti i jako pořadatelů. A dále by padla primární představa kulaté oslavy výročí klubu, protože ta předpokládá co největší účast, nelimitovanou výše uvedenými skutečnostmi. A dělat takovou monstrakci jen pro jediné utkání mužské extraligy bez zamýšleného doprovodného programu, protože obě utkání by se do soumraku nepodařilo odpoledne odehrát, by byl opravdu megadrahý špás (jako že stejně byl).

      Takže z toho nebylo úniku, leda do blokovaného Podvinného mlýna. Chápu ale, že to by byly tuplem vyhozené peníze za nic, proto to organizátoři drželi do poslední chvíle. Navíc i těch 1700 diváků (co kdyby jich přišlo ještě víc)by bylo na halu moc, asi by všichni neseděli, o frontách na všechno ani nemluvě.

      Ono to chtělo udělat věc podobně jako v Pardubicích, včetně doprovodného programu, větší hala by se našla, sponzoři taky a jistě by to vyšlo levněji.

  • František napsal:

    Google maps? 🙂
    Teď už rozumím té strašné organizaci na Štvanici…

Napsat komentář

*