13. 3. 2012 1. liga (4) KOMENTÁŘŮ

V play off 1. ligy řádí hosté. Vinohrady vezou z černého pekla ve Znojmě dokonce dvě výhry

Úvodní víkend čtvrtfinále play off 1. ligy spálil veškeré papírové předpoklady. Největší překvapení vstřebává Znojmo, které po dvou domácích zápasech prohrává s pražskými Vinohrady 0:2. Hostům se dařilo i v ostatních sériích, v nedělních zápasech vyhráli všechny zápasy a zbylá klání jsou díky tomu vyrovnaná.

Sparta vykročila na cestu za návratem do extraligy nesměle. Žďár přijel do Prahy s velmi koncentrovanou obranou a Sparta měla velké problémy se prosadit. Sobotní zápas strhli Pražané až ve 3. třetině, kdy Ondřej Svatoš zkompletoval hattrick, a připsali si důležitou výhru 5:4.

Nedělní utkání bylo přesným opakem. Sparta celý zápas tahala za kratší konec a to díky skvěle hrajícímu Petru Kosovi, který vsítil 3 branky a poslal Žďár do slibného vedení. Tým z Vysočiny jej však udržet nedokázal a 7 minut před koncem na tabuli svítil opět vyrovnaný stav. Rozuzlení přišlo 5 minut před vypršením základní hrací doby, když kapitán hostů Melichar prostřelil vše, co mu stálo v cestě, a zařídil vyrovnání série.

Vítěz základní části se nedokázal probít přes obranný val. „Žďár hrál se zataženou obranou a čekal na naše chyby. Bohužel jsme se střelecky neprosazovali a kvůli tomu prohráli druhý zápas,“ objasnil sparťanský útočník pro klubový web.

Druhý pražský tým si vedl o mnoho lépe. Páté Vinohrady jely na horkou znojemskou půdu. Znojmo působilo na konci základní části velmi suverénním dojmem, a tak byl favorit více než jasný. Vývoj obou utkání byl velmi podobný: Znojmo v obou případech vedlo a nic nenasvědčovalo překvapení. To však vždy přišlo ve 3. části, kdy Vinohrady dokázaly se štěstím otočit vývoj utkání ve svůj prospěch a ujaly se vedení 2:0 na zápasy.

Přitom Znojmo doma neprohrálo celou sezonu! Vedení klubu se inspirovalo u hokejových libereckých Bílých Tygrů, své příznivce vyzvalo, aby do haly přišli v klubových barvách, ale černá se neukázala jako dobrá volba. Blackout přišel totiž doslova: domácí trefovali tyčky, brankáře, jen ne branku. A zápas se pro ně stal černým peklem. „Měli jsme obrovský kus štěstí, absolutně nechápeme, co se tu v hale stalo,“ vykládal kouč vítězů Michal Pazdera.

Největší přestřelka se strhla v moravské metropoli, kde přivítal Hattrick litvínovské Bivoje. První utkání nabídlo divákům gólové hody, k vidění bylo celkem 17 branek. Litvínov se s favorizovaným Hattrickem držel půl zápasu a chvílemi byl i lepším týmem. Partii rozhodly dva rychlé góly domácích z 35. minuty, na které nedokázal Litvínov najít odpověď.

Nedělní odveta byla divácky mnohem atraktivnější. Začátek zvládli lépe hosté, kteří po dvou minutách vedli 2:0. „Myslím, že Litvínov dobře přečetl naši rozehrávku a způsob bránění a dokázal se na nedělní zápas lépe připravit. Nám absolutně utekly první dvě třetiny, špatně jsme bránili a neměli jsme žádné větší šance,“ hledal příčiny nedělní porážky brněnský Zdeněk Habr.

Hattrick snížil v závěru na rozdíl jedné branky, dotáhnout ztrátu už ale nestihl. Série tak bude pokračovat další sobotu v Litvínově za vyrovnaného stavu. „Zápasy s Litvínovem často bolí a jsou vyhrocené, moc se s tím nemažou a hrají jednoduše. Myslím, že jejich největší slabinou jsou obránci, kteří nejsou v rozehrávce vůbec jistí a často jen nahazují míčky dopředu, toho bychom měli využít,“ přinesl recept pětigólový (!) střelec prvního čtvrtfinále.

Zbývající čtvrtfinálové bitvy se odehrály v Kladně. První duel proti Paskovu Středočeši zvládli především díky výborně sehrané poslední třetině. Druhý zápas byl pro diváky napínavější, oba týmy se předháněly ve vedení. O osudu nedělního zápasu rozhodl Tomáš Kohút 2 minuty před závěrečnou sirénou. Série se tak za vyrovnaného stavu stěhuje do Paskova. Ani Kladno, které usiluje o návrat do extraligy, necestuje ven s bůhvíjak optimisticky rozehranou sérií.

Čtvrtfinále play off 1. ligy:

Sobota – 1.zápasy:
AC Sparta Praha Florbal – Hippos Žďár nad Sázavou 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)
Branky: 21. Časar (Pastor), 29. Svatoš (Duchek), 43. Svatoš (Križko), 44. Svatoš (Duchek), 52. Dvořák (Šnajdr) – 19. O. Zerák (Tlustoš), 28. Melichar, 46. Kos (T. Dvořák), 59. Melichar (Tlustoš). Rozhodčí: Čížek, Herman. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 62. Stav série: 1:0.

TJ SAM73 Znojmo – TJ Sokol Královské Vinohrady 3:5 (1:0, 2:2, 0:3)
Branky: 9. Žižka (Procházka), 36. Kucharič (Šťasta), 40. Miklík – 36. Piňos (Houra), 40. Piňos (Chroust), 46. Houra (Mareš), 56. vlastní Martinek, 59. Mikšovský (Zezulka). Rozhodčí: J. Kadlec, M. Kadlec. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 320. Stav série: 0:1.

FBŠ Hattrick Brno – SK Bivoj Litvínov 11:6 (2:1, 4:2, 5:3)
Branky: 6. Macálka (Veselý), 17. Habr (Veselý), 26. Habr (Hlaváček), 35. Habr, 35. Houšť (Komenda), 40. Hauser (Felkl), 41. Hauser (Felkl), 51. Ondráček (Houbal), 56. Macálka, 59. Habr (Macálka), 60. Habr (Veselý) – 4. Skořepa (Hulič), 25. Kropáček (Skořepa), 33. Krejčí (Kropáček), 45. Kropáček (Hulič), 48. Hertl (Mařík), 48. Pecháček. Rozhodčí: K. Sojka, T. Sojka. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 172. Stav série: 1:0.

FBC Kladno – Paskov Saurians 6:4 (0:1, 3:3, 3:0)
Branky: 31. Leipner (Ryneš), 31. Sluka, 40. Ondrejička (Ryneš), 41. Louvar (Ryneš), 51. Holčák (Slivka), 56. Ondrejička (Louvar) – 8. Kohút (Matula), 32. Kohút (Svoboda), 33. Ivan (Řezák), 36. Svoboda (Vojtíšek). Rozhodčí: Novák, Škaloud. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 161. Stav série: 1:0.

Neděle – 2.zápasy:
AC Sparta Praha Florbal – Hippos Žďár nad Sázavou 4:5 (1:1, 0:2, 3:2)
Branky: 17. Križko (Marvánek), 48. Dvořák (Čermák), 50. Svatoš (Križko), 54. Pastor (Kozár) – 18. Kos, 28. Kos (Imramovský), 31. Turinský (Tlustoš), 41. Kos (O. Zerák), 56. Melichar (Imramovský). Rozhodčí: M. Sýkora, O. Sýkora. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:1. Diváci: 75. Stav série: 1:1.

TJ SAM73 Znojmo – TJ Sokol Královské Vinohrady 6:7p (1:0, 4:5, 1:1 – 0:1)
Branky: 8. Sláma (Bárta), 22. Salava (Žižka), 26. Sláma, 26. Bárta (Hanák), 32. Žižka (Martinek), 43. Ostrý (Martinek) – 25. Chroust (Buchta), 30. Votruba (Dolejš), 31. Houra, 31. Piňos (Chroust), 33. Houra (Mareš), 54. Kapucián (Votruba), 62. Nigrin (Votruba). Rozhodčí: Chvosta, Vápeník. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 307. Stav série: 0:2.

FBŠ Hattrick Brno – SK Bivoj Litvínov 4:5 (1:3, 1:2, 2:0)
Branky: 6. Hauser, 31. Houbal (Felkl), 42. Hauser (Komenda), 43. Koutník (Houšť) – 1. Kropáček (Běhavý), 3. Kropáček (Žďárský), 11. Žďárský (Hulič), 25. Kropáček, 40. Werner (Běhavý). Rozhodčí: Nováček, Vašíček. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 134. Stav série: 1:1.

FBC Kladno – Paskov Saurians 5:6 (2:1, 2:4, 1:1)
Branky: 8. Leipner (Slivka), 14. Louvar (Sluka), 21. Slivka (Louvar), 37. Holčák (Leipner), 51. Louvar (Ryneš) – 13. Kohút, 21. Svoboda, 31. Matula (Rebroš), 32. Janečka (Kohút), 36. Karola (Ščigel), 58. Kohút (Ivan). Rozhodčí: Valenta, Žďárský. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 173. Stav série: 1:1.