Lotyši v euforii po triumfu nad domácím výběrem. Foto: Martin Flousek, Český florbal Lotyši v euforii po triumfu nad domácím výběrem. Foto: Martin Flousek, Český florbal
2. 12. 2018 Mistrovství světa (23) KOMENTÁŘŮ

Osobnosti hodnotí šokující porážku: Herní projev byl nijaký, chyběla tomu lehkost

 České reprezentaci se nevydařilo druhé utkání na MS. S Lotyšskem svěřenci Petriho Kettunena prohráli 3:4. Porážku pro web Florbal.cz zhodnotili bývalí reprezentanti Jan Freund, Tomáš Kafka a Tomáš Chloupek.

Jan Freund

Stříbrný medailista z MS 2004

„Dneska se to hodnotí strašně špatně. Na výkonu české reprezentace se hledá těžko něco pozitivního. Herní projev byl nijaký. Spíš mi přišlo, že čekáme my, s čím Lotyši přijdou, místo toho, abychom ze sebe vymáčkli to nejlepší a Lotyše přehráli. Nikdo z našich nepředvedl koncentrovaný a bojovný výkon, což je u zápasů na světovém šampionátu základ k úspěchu. Všechny naše hlavní opory zůstaly za očekáváním a bohužel to musím zmínit, největším zklamáním pro mě byl i výkon Matěje Jendrišáka. Ať řeknu aspoň něco pozitivního, to byl výkon Toma Ondruška. Na jediném bylo vidět, že chce výsledek zvrátit na naší stranu, ostatní byli spíš jen přihlížejícími diváky.“

Tomáš Kafka

Stříbrný medailista z MS 2004, bronzový medailista z MS 2010 a 2014

„My jsme Lotyše tak nějak sami posadili do sedla. Po tom druhém gólu jsme se pak trochu probrali, ale jednoznačně by to chtělo víc střelby. Nevím, na co kluci čekají. Jejich brankáře jsme moc neprověřili. Přišlo mi, že jsme začali pořádně bojovat a lítat až v momentě, kdy to bylo 1:2. Klukům nelze upřít snahu, ale bylo to těžkopádné. Chyběla tomu lehkost. A na závěr mě zklamala hra bez brankáře, kdy to klukům pětkrát nebo šestkrát během minuty odskočilo. Věřil jsem, že to dokážeme otočit nebo minimálně vyrovnat. Co teď? Je to jednoduché, musíme porazit Švýcary.“

Tomáš Chloupek

Účastník MS 1998

„Kluci bojovali, ale dneska to na dobře hrající Lotyše prostě nestačilo. Češi byli pomalí a nedůrazní v soubojích. Myslím si, že málo stříleli, jejich brankář neměl moc práce. Jestli se projevilo, že dnes bylo méně lidí? To můžeme jen spekulovat, diváci vždycky můžou hráče popohnat vpřed. Co je třeba zlepšit do příštího zápasu? Myslím, že je potřeba být agresivnější. Rychleji dávat míček od hokejky, hodně běhat a bojovat!“


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Tereza napsal:

  To jsou zas chytrolíni, hlavně ten Freud. Ještěže oni byli vždy stoprocentní a opory týmu ?? závist je mocná, ach jo, stále stejné ???

 • Ventilační prachová částice napsal:

  Takže když někdo hodnotí výkon z pozice bývalého reprezentanta, tak je chytrolín?? podle mě to všichni tři docela vystihli a necítím tam žádnou zbytečnou sůl směrem k repre.. Podle Vaší teorie by tedy nemohl hodnotit ani vyjádřit názor nikdo, protože stoprocentní a bezchybný není mezi námi patrně fakt nikdo ☺️?

 • Milan P. napsal:

  Druhá lajna hraje výborně. Zklamáním je pro mě výkon Matěje jendrišáka a to obrovským.

 • Tereza napsal:

  Florbal je snad KOLEKTVNÍ hra ne? Takže za to může jednotlivec? Co si jako představujete? Že si každý zápas vezme Mates míček, 5 krát prokličkuje hřiště a vyhrajem 5:0? To, že se netrefí taky, vidíme všichni, nikdo není stoprocentní. Ale bojovnost, týmového ducha a tahounství mu nelze upřít v žádném zápase ? Budu ráda, když všem předáte své bohaté sportovní zkušenosti a výsledky a uděláte něco pro tento sport (a ani nemluvě o tom, že zadarmo) ❤️

  • sasky napsal:

   Blbost. Jendrišák na hřišti není vidět o nic víc ani míň než ostatní. Což je u takového hráče prostě špatně. On by měl tým táhnout, dát hře myšlenku a řád. Ale tak to bohužel není. Neříkám, že bídné zápasy jsou jeho chyba, tým hraje mizerně jako celek, ani takticky se mi hra nelíbí, ale on bohužel není ten správný lídr.

  • Taky Petr napsal:

   Neposuzujte to emotivně z osobního pohledu, to ubírá na objektivitě. Kritiku zaslouží všichni hráči,kapitán a nominálně nejlepší hráč s největšími zahraničními zkušenostmi je prostě objektivně vzato první na ráně.

 • Davas napsal:

  To, co předvádí tým jako celek, je děs. Není vidět jakákoliv známka toho, že reprezentují svojí vlast. Vidím podobný problém jako ve fotbalové Spartě. Hráči jako individuality třída. V klubech podávají super výkony, ale podvolit svoje ego na úkor týmu? Neexistuje. Chybí mi tam více mladé krve, ale dravé, ne kopyta typu Krbec či Pražan. Místo nich by skvěle pasovala Tatranská dvojka Vítovec-Meliš. A nasazení pomalého Tomašíka na hrot? Na jeho úkor nejeli hráči jako Hájek? Trenérovi do hlavy nevidím, ale má tam spíše hokej, než potřebný florbal 🙂

 • Včelka napsal:

  Jan Freund – palec nahoru.?

 • Zlatan napsal:

  To je tak, když se nevezme Hájek, Hubálek atd.. I ten Tokoš na šampionátu vždy vynikal. Pak to tak dopadá.

  • Taky Petr napsal:

   Tokoš nemá v této sezóně formu, zatím se v MB evidentně dostatečně neaklimatizoval. Hájek a Hubálek, tam je otazník, zda to nebyla chyba.

   Evidentně je ale největším problémem tlak, který na tým byl v souvislosti s domácím pořádáním dlouhodobě vytvářen. Jednak Unií a jednak hráči samotnými. Když se moc chce, tak to nejde. Takových zápasů jsem už viděl, kdy favorit pohořel s týmem, který měl porazit a jinak předtím běžně porážel. To se pak dělají chyby, které by od zkušených hráčů nikdo nečekal.

  • martin44 napsal:

   Že trenér nepraktikuje Vítkovickou taktiku, není jejich chyba.

 • Fan 2 napsal:

  Bolku, opravdu myslíš, že chybělo víc střelby a že jsme brankáře Salcevicse moc neprověřili? Statistika svědčí spíš o (ne)úspěšnosti střelby – Lotyšsko 12 střel a 4 branky, Česko 31 střel a 3 branky. Efektivita střelby je dlouhodobě velká bolest i v lize. Více se však neustále mluví o fyzické připravenosti.

 • Standa napsal:

  Při bránění jsme málo agresivní. Soupeř měl několikrát čas se s míčem zastavit a i potom po zorientování se měl možnost vystřelit na bránu. Nejsem žádný special trenér, ale nejen z tohoto bych řekl, že si hráči navzájem nevěří, nebo nevěří sobě. Lotyši měli útoky přímočaré, a když jim nevyšel přímý útok, tak to poslali na beka, který to kolikrát vystřelil na bránu. Pokusy o protiútok zpravidla hasili v zárodku.

  Při útočení jsem zase postrádal větší rotaci útočných trojic. My jsme Lotyše nedokázali naším pohybem dostatečně rozhodit a vytvořit si tak lepší situace k zakončení.

  Kombinační hra vázla dost na těžkých přihrávkách (skáčou, jdou mimo, …) a taky na hře lotychů na hraně. Už před zápasem komentátoři říkali, že průměr v lotyšské lize je 14 trestných minut na zápas. Divím se, že v repre nebyla ani jedna přesilovka.

  Dali jsme však několik tyček a bylo i několik dobrých střel se špatným koncem. Tak nechci zas všechny zatracovat. Bauer dobrý.

 • Shimi napsal:

  Proč nehraje Curney?

 • petr napsal:

  uz jsem psal v minulem prispevku. Myslím, ze je zbytecne kritizovat a chvalit jmenovite, ono tady nejde ani tak kdo ale jak….my proste nemame a dlouho nebudeme mit hrace aby vytvorili tym, ktery bude hrat neco podobneho jak finsko ci svedsko. Kdyz vezmeme prodiktivitu lotysu i treba nemcu jsou uplne jinde. Ano hraji zabezpecenou obranu ale kazdy utok dokazi zakoncit, kdyz ne brankou tak strelou, a co hrajeme my??? utok se dostane za polovicku a prijde nahravka zpet, zadny pokus vytvorit sanci, beha jen hrac s mickem ostatni stoji- chybi pohyb bez micku a to je to nejdulezitejsi, neni komu nahrat atd atd, tezko z toho vynit nejaka jmena ale spis cele vedeni, hrejme na co hraci maji a ne neco co nemuzou hrat. Ono v konecne fazi, nikdo se nepta jak jste hrali pohledne ale kolikati jste byli?….priprava byla vzdy se silnejsima souperi , kde nasi nemuseli tvorit hru, nic se od nich necekalo, myslim ze to je take spatne, meli hrat i se souperema slabsima a zkouset tvorit…bohuzel ted je pozde neco honit, musi to dohrat a ubojovat…..

 • Taky Petr napsal:

  Drzost a efektivita v zakončení je otázkou herního sebevědomí. To reprezentanti aktuálně nemají, dolehl na ně tlak nutnosti získat medaili na domácím mistrovství, všichni jí po nich chtějí – Unie, florbalová veřejnost i oni sami. Ať si se mnou všichni nesouhlasí, ale toto považuji za hlavní a jediný důvod nevýrazného herního projevu a chyb, kterých by se hráči jinak a za jiných podmínek nedopustili. Takže raději odehrají míček zpět do bezpečí, než aby zkusili zariskovat a díky herní šikovnosti vytvořit přečíslení nebo zakončit. Výsledkem je bezradnost, herní křeč, zhoršující se s ubíhajícím herním časem. atd.

 • Petr napsal:

  Absolutně nechápu úplné opomenutí Jana Natova a to že i když jsme prohrávali, tak tam stejně hráli Dóža, Tomašík a Beneš, kteří byli úplně marní. Nejproduktivnější hráč superligy Curney seděl. O nominaci hráčů jako Krbec, nebo Tomašík se nemá cenu bavit. Co se týče zápasu, tak obrana s výjimkou brankáře katastrofa. Efektivita zakončení hrůza, někteří hráči nejsou schopní vystřelit. Doufám, že bude proti Švýcarsku Curney od začátku.

  • Taky Petr napsal:

   Podívejte se na Curneyho statistiky na letošních EFT, snad pochopíte, proč v repre nedostává tolik příležitostí.

  • Marek napsal:

   Sorry, ale 2.útok, tedy Ondrušek, Doža, Delong jsou jediní, co v těch dosavadních zápasech něco předvedli a Zrovna Doža jim tam dělá černou práci a rozjíždí většinu útoků..

   Co se týče chybějících hráčů v nominaci.. Tak Jan Natov je trochu záhada, jak to s jeho nenominován
   Je..ale kdo mi opravdu chybí v nominaci je David Šimek.. A lepší obrana (zatim Bauer a Němeček tragédie a celkove chybí obraně lehkost v rozehrávce a tvrdost v obraně)..

   Jirka Curney goly dávat umí, ale je fakt, že na repre úrovni mu to zas tak nelepí.. Každopádně souhlasím, že je potřeba sestavu pozměnit, nechal bych druhý útok, do 1. Bych poslal Rypara místo Šebka (toho zatím forma opravdu nezastihla) a do 3. Útoku hodit Carneyho s Tomáši kem k Langrovi, + dvě dvojice béků ( Garčar – kisugite, Veltsmid, nebo Pražan – Suchánek, hlavně nechat sedět Němečka.. Je laxní,na jeho možnosti a kvalitu tragicky podporuje útok a do obrany je nulový, situace řeší strašně naivně..

 • Bootham napsal:

  Curney na mezinárodních turnajích dlouhodobě nevyčnívá ( není rozdílovým hráčem ) těžko ale hádat jak by se mu hrálo kdyby nastupoval s Natovem v jedné lajne i v repre a mohli si to dávat pomau naslepo, proc nejel je otázka na trenéry, nejaké důvody tam urcite budou…Tokos je hodne z formy takze tam je to jasné, Hubálek má dlouhodobe vysokou úroven, ten by se neztratil, Hájkovi nevysel úvod sezony…nicmene oproti jiným má Curney formu jako hrom, takze doufám ze ho uvidíme v základu proti Svýcarsku, rozhodne si to zaslouzí a nejaky ten gol by jim tam taky mohl poslat 🙂

Napsat komentář

*