Emelie Wibron slaví triumf na Champions Cupu 2019. Dočká se dalšího? Foto: Flickr IFF
3. 4. 2020 Ženský florbal - Zahraničí (4) KOMENTÁŘŮ

Konec šampionek? IKSU ztratilo finanční podporu, zvažuje alternativy. Odstřelili nás, vůbec nám nedali šanci, mrzí Wibron

  Blíží se konec dalšího švédského florbalového hegemona? Organizace IKSU oznámila, že z důvodu úsporných opatření pozastavuje podporu halových sportů, což se silně dotýká také florbalistek IKSU, sedminásobných mistryň Švédska, v čele s kapitánkou Emelie Wibron. Manažer Jocke Sjöström uvedl, že je to důkaz toho, že florbalistky pod sebou organizace nechce.

Florbalistky IKSU jsou součástí stejnojmenné asociace, která ve městě Umeå sdružuje sportovní oddíly. Ta se minulý pátek rozhodla ke dvěma zásadním krokům: jednak došlo k rozhodnutí pozastavit florbalistkám finanční podporu, ale rovněž jim organizace nedala ani žádnou záruku likvidních financí.

Manažer týmu Jocke Sjöström uvedl, že s něčím podobným snad i počítal. „Už delší dobu jsme měli pocit, že pro asociaci jsme velmi nízkou prioritou a bohužel, toto je velký důkaz,“ posteskl si v tiskovém prohlášení florbalové sekce.

Překvapivé rozhodnutí s sebou přineslo velkou odezvu. „Od rána nám vyzvánějí telefony, volají nám hráčky, sponzoři, fanoušci nebo třeba bývalé hráčky s tím, jak by nám mohli nějakým způsobem pomoct. Mluvili jsme také se Švédskou florbalovou federací. Je super vědět, že vám lidé přejí, ať se situace vyřeší, ale bude to hodně těžké,“ dobře ví architekt zkušeného týmu.

Velmi ostře se vyjádřila také kapitánka týmu Emelie Wibron. „Je to pro mě šokující, stejně tak, jako pro všechny ostatní. Ve městě Umeå jsem si zařídila pracovní a osobní život tak, abych mohla hrát za IKSU. Stěhovat se odsud pro mě není alternativa. Buď budu hrát za tento tým anebo vůbec,“ prohlásila rezolutně.

Slavnou kapitánku mrzí hned několik věcí. „Přišlo to náhle, nikdo to nečekal, ale co mi vadí je fakt, že jsme tady několik let budovali značku IKSU, jsme nejúspěšnější ženský florbalový tým na světě, dali jsme organizaci IKSU naše srdce a stejně teď nenajdeme nikoho, kdo by za nás bojoval, přestože my jsme připraveny dát do boje všechno,“ hořekuje.

Vůbec nejvíce ji ale mrzí přístup samotné organizace IKSU. „Zavřeli nám dveře před nosem a odmítají se s námi bavit. Naše florbalová organizace si zaslouží alespoň to, aby mohla bojovat o přežití, ne, že bude odstřelena jako první věc, kterou IKSU opustí. Vůbec nám nedali šanci bojovat, což je od nich úplně tragické. Za hráčky ale můžu říct, že stále doufáme v zázrak, že začneme sezonu a budeme spolu znovu bojovat o zlato. Na nic jiného nemyslíme,“ ujistila fanoušky.

Podobnou zkušenost má také manažer Sjöström, o úmyslu věděl od pátku, minulý víkend tedy trávil škrtáním rozpočtu. Povedlo se mu narychlo ubrat jednu třetinu, zhruba 800 000 švédských korun (přes 2 000 000 CZK, pozn. aut.), přesto nepochodil. „Už bylo rozhodnuto,“ uslyšel.

Na druhou stranu, sám se naděje na zachování florbalového týmu ještě nevzdal. „Problém je, že musíme udělat rozhodnutí s výhledem do budoucna. Máme dost peněz na to, abychom začali sezonu, ale co bude pak? To by bylo krátkozraké rozhodnutí. Spíše je otázkou, jak můžeme pokračovat pod organizací, která zjevně vyznává jiné hodnoty a chová se k nám způsobem, jakým se chová,“ popisuje.

Přesto by si ale dokázal pokračování „pod jednou střechou“ představit. „Pandemie koronaviru může dopadnout na IKSU i v budoucnu, přesto si myslím, že bychom mohli nadále působit společně a jít po stejné cestě. Jsme hrdí na to, co jsme vybudovali a stojíme si za hodnotami, které reprezentujeme,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Na druhou stranu ví, že rozhodnout se musí rychle. „Musíme zvážit, jaké jsou naše možnosti. Už pro dobro hráček musíme udělat rychlé rozhodnutí. V nejhorším případě by si celý tým musel najít nové angažmá,“ zakončil Jocke Sjöström.

Dvacet florbalistek z těch nejlepších, namátkou dvojčata Veera a Oona Kauppi, už zmíněna Emelie Wibron nebo Amanda Delgado Johnasson tak zatím žíjí v nejistotě.

IKSU by nebylo prvním elitním ženským týmem, který ukončil činnost z důvodu finančních potíží. Před necelými pěti lety zkrachoval Djurgården, který se ocitl v podobné situaci. Jeho dluhy tehdy odmítly rámcově uhradit ostatní sportovní sekce sdružené pod hlavičkou Djurgården.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • skp napsal:

  Prachy tenhle pofiderni „sport“ jenom k..rví!

  • HAHA napsal:

   A řekni mi kterej sport se dá dělat bez peněz. Naopak bych řekl, že je řada jiných sportů než je florbal, které jak ty říkáš k..ví peníze

 • Zkrat napsal:

  Rozpočet 6 mega na nejlepší tým na světě teda nic moc, kór když musíme vzít v potaz ekonomickou situaci SWE.

Napsat komentář

*