Florbalistky Vítkovic a Tatranu by měly patřit k největším favoritům turnaje. Foto: Florbal Vítkovice
5. 8. 2020 Ženský florbal (2) KOMENTÁŘŮ

CO2020: Favorit v plné síle, zkouška pro Tatran a prostor pro mladé florbalistky, to bude ženská elita

 Šest českých týmů a reprezentace juniorek se v jedné skupině utká v rámci elitní ženské kategorie na Czech Open 2020. Představí se Vítkovice, FBC Ostrava, Chodov, Start98, Tatran, Panthers a již zmíněná česká reprezentace juniorek. Různé týmy zvolily pro turnaj různý přístup, proto nemusí až tolik znamenat určité papírové předpoklady.

V pozici největšího favorita půjdou do sezony florbalistky Vítkovic, současné dvojnásobné mistryně a vítězky základní části nedokončeného ročníku. A svou pouť by rády započaly už na Czech Open, vždyť také do Prahy vezou všechny své nové zbraně: Ďuríkovou, Michaelu Šponiarovou, Lenčéšovou nebo švédskou kanonýrku Hägg. „Chceme hrát, strašně se těšíme, vždyť jsme přišli o play off. Kdo ví, jaká bude sezona, takže nespekulujeme a jdeme si Czech Open užít, tak, jako už od jeho prvopočátků,“ hlásí trenér Jiří Velecký.

Na opačné straně Ostravy zvolili jiný přístup a v dresu FBC Ostrava tak dostane příležitost získat zkušenosti s ženským florbalem velmi mladý tým, kterému v každé formaci pomůže zkušená extraligová florbalistka. „Dlouhodobě mám za cíl nastavenou přípravu mladých hráček pro extraligový tým žen, aby hráčky byly v osmnácti letech připraveny na extraligu, a hlavně aby jí chtěly hrát až do vrcholového věku, protože předčasný konec mladých hráček je v Čechách dlouhodobý problém. Nezajímají nás proto ani tak medaile, jako sportovní i mentální rozvoj hráček,“ řekl k tomu na webu FBC trenér juniorek Luděk Pasecký.

S velmi mladým týmem půjde do turnaje také Chodov, u kterého je to ale spíše nutnost. Kádr kouče Lukáše Procházky prošel obrovskou proměnou, jeho stěžejní hráčky zamířily často do Švýcarska, takže lze Czech Open 2020 považovat za určitý herní začátek nové éry. „“Bude to skvělá herní prověrka. Holky potřebují odehrát co nejvíce kvalitních zápasů a to nám aktuální systém umožňuje. Bude to pro nás zejména o nasbírání potřebných zkušeností, žádné výsledkové cíle si nedáváme,“ řekl Procházka, který bude hledat nové tahounky svého týmu po odchodech Řepkové, Jirákové, Žůrkové nebo třeba Pláškové.

Pro koho na Czech Open 2020 jistě nová herní éra začíná, to jsou florbalistky Tigers, nově působící pod hlavičkou Startu98. Také jejich kádr prošel poměrně výraznou obměnou, nicméně v něm zůstaly florbalistky jako Chudá, Kovaříková nebo Šnajberková, které zřejmě budou muset již ve velmi raném hráčském věku převzít role tahounů týmu. „“Tým, který bude hrát ženskou elitu je velmi mladý, turnaj využijeme k přípravě na novou sezónu a těšíme se na něj. V Open kategorii budou hrát převážně naše juniorky a i pro ně to bude především velká zkušenost v ženské kategorii,“ řekla k tomu Karolína Šatalíková.

Prostor se tak otevírá pro Tatran Střešovice. O svěřenkyních trenérky Michaely Marešové se vzhledem na situaci v ostatních týmech tak trochu tuší, že by mohly být určitým černým koněm sezony a na Czech Open 2020 dostanou první šanci takovou tezi potvrdit. Na soupisce již mají brankářku Liškovou z Ostravy nebo členku širšího reprezentačního kádru Nikolu Hermannovou, tudíž mají možnost poprvé nechat promluvit své ambice. Tatranky navíc udržely všechny své mladé talenty, takže se mohou směle řadit mezi favority turnaje.

Posledním klubem, který se v elitě žen představí jsou florbalistky Panthers. Jejich kádr na pohled neprošel zásadními změnami, trenérské duo Pavel Skazko – Jaroslav Jelínek tak může pracovat s ustáleným týmem. Bývá již dobrým zvykem, že Panthers jsou na hráčském trhu aktivní také v průběhu sezony, proto se dá předpokládat, že se nějaké zajímavé jméno ještě v kádru tohoto pražského týmu objeví.

Posledním týmem je reprezentace juniorek. Jejímu realizačnímu týmu asi nikdo nezávidí, že musí paraelně připravovat vlastně dva rozdílné týmy na dva světové šampionáty, které se odehrají pouze rok po sobě. „“Přesunutí šampionátu nám samozřejmě způsobilo nějaké problémy. Původní plán, tedy jet na Czech Open s již nový týmem, jsme nakonec nezměnili, a to i s ohledem na to, že bývá problém s uvolňováním hráček ze strany týmů. Pro hráčky to bude zajímavá zkušenost, začnou si zvykat na dospělý florbal, který je v mnoha ohledech jiný,“ popsal strategii hlavní trenér Tomáš Martiník.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

  • Molin napsal:

    Sympatický přístup Vítkovic. Je vidět, že spolu s Tatranem jsou tradicí našeho florbalu a chtějí podržet Czech Open, bez nějž by český florbal se ani z poloviny nestal tím, čím je.

Napsat komentář

*