Filip Šuman, šéf Českého florbalu, a Petri Kettunen se dohodli na spolupráci. Foto: Český florbal, Flickr Filip Šuman, šéf Českého florbalu, a Petri Kettunen se dohodli na spolupráci. Foto: Český florbal, Flickr
2. 9. 2020 Reprezentace - Muži (1) KOMENTÁŘŮ

Šuman: Byl jsem optimista, ale MS mužů bude zřejmě až za rok. Realizační tým je k diskusi

 Nedílnou součástí každého kolektivního sportu jsou mezinárodní klání. Ty jsou v této chvíli masivně ovlivněny pandemií viru COVID-19 a situace se bezprostředně týká také světového šampionátu mužů, který je naplánován od 4. do 12. prosince tohoto roku v Helsinkách. Už ale existuje návrh na jeho odložení, což by také znamenalo, že se musí vyřešit otázka realizačního týmu. Situaci na tiskové konferenci rozebíral prezident Českého florbalu Filip Šuman.

Je jasné, že mezinárodní scéna je velkým tématem při současné situaci. „Co se týče mezinárodního florbalu, tak jeho situace bude, stejně jako u všech mezinárodních akcí, v této době poměrně velmi složitá. Určitě již víte, že v průběhu tohoto víkendu se uskuteční přátelská utkání se Slovenskem, stálo nás to dost úsilí a určitě víte, že původně se mělo jednat o reprezentace Finska a Švýcarska, ale každopádně jsme rádi, že akce bude, mělo by to být vůbec první mezinárodní klání,“ popisoval na tiskové konferenci Filip Šuman.

Ten se krátce vyjádřil také k dalším podzimním mezinárodním akcím. „Ohledně dalších akcí, tak v říjnu je na programu turnaj EuroFloorball Tour ve Švýcarsku a co mám informace, tak Švýcaři pracují velmi intenzivně na tom, aby se turnaj uskutečnil, ačkoliv třeba počítají s tím, že by se Finsko, kde jsou ty karanténí opatření nejpřísnější, například nemohlo zúčastnit. Měsíc poté je ženský turnaj v Uppsale, tam se přiznám, že nevím, jaká je situace, ale jako pravděpodobnější bych viděl říjnovou akci,“ uvedl.

Poté už přišla řeč na plánovaný světový šampionát. „Musím se přiznat, že v létě jsem byl optimistou, ve chvíli, kdy se situace začala uklidňovat, jsem si říkal, že florbalový šampionát mužů by mohl být jediným světovým šampionátem, který se letos uskuteční, ale nyní si myslím, že nejpravděpodobnější je varianta až za rok,“ uznal nejvyšší muž českého florbalu.

V aktuální situaci je prý šampionát nerealizovatelný. „Musíme si uvědomit, že aktuální situace je taková, že ze šestnácti týmů by nějakých 13 aktuálně po příletu do Finska muselo do dvoutýdenní karantény, přičemž by spolu týmy nemohly ani trénovat. To jsou prostě podmínky, za kterých kvalitní šampionát neuspořádáte, navíc probíhají jednání s úřady a ani ty nejsou šampionátu příliš nakloněny,“ popisuje Šuman.

Sám ale není pro odložení šampionátu o rok. „Ze strany Finské federace je jasný návrh, aby se šampionát odložil o rok. Myslím si, že nás o víkendu čeká zajímavá diskuse, například já jsem za to, aby se turnaj odehrál flexibilně, na základě toho, kdy se uvolní karanténí opatření,“ nabízí svůj pohled.

Logicky tak vyvstává otázka, co s realizačním týmem, který má smlouvu platnou pro původní termín šampionátu. „Je to něco, v rámci čeho budeme moudřejší po víkendu. Za mě by mělo logiku, pokud by došlo k posunu šampionátu o pár měsíců, tak by měl pokračovat stávající realizační tým, pokud by došlo k posunu o jeden rok, tak je minimálně k velké diskusi, jestli by se nemělo pokračovat podle plánu tak, že bychom v lednu-únoru volili nový realizační tým, který měl původně pracovat směrem ke světovému šampionátu mužů v roce 2022,“ řekl Filip Šuman.

Vše se ale zřejmě vyjasní až po víkendovém jednání Mezinárodní florbalové federace. „Samozřejmě, vše má nějakou souslednost. Pokud bude šampionát mužů až v roce 2021, bude také v roce 2022? Jak zaragují švýcarští pořadatelé? Neumím si rovněž představit, že by se najednou konaly šampionáty mužů a žen v roce 2022… Ale to jsou otázky, u kterých budeme moudřejší po víkendu a začnou se řešit případné dopady,“ uzavřel Filip Šuman.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

  • ADALBERT napsal:

    Prosím všechny schopné trenéry – Jedlicku, Vojtu, Jakoubka, Bruse, Fridricha a další – vytvořte tým, stanovte směr směřování budoucnosti herní stránky ČF, představte to ucelenou formou komisi reprezentace a výkonnému výboru a oni Vás musí zvolit, jinak si znepřátelí celé florbalové hnutí. Prosím udělejte to, věřím, že to hráči podpoří a sestavíte nejlepší tým, který Švýcary muže pravidelně porážet.

Napsat komentář

*