Veera Kauppi, útočnice Finska. Foto: Flickr Swiss Unihockey
4. 11. 2021 Mistrovství světa žen (7) KOMENTÁŘŮ

Veera Kauppi spustila lavinu: IFU Aréna je nádherná, ale pro MS nedostatečná. Chybí mi rovnost ve sportu, říká

 Bezprostředně po oznámení finské nominace na světový šampionát žen si finská hvězda Veera Kauppi nebrala servítky. Ve svém rozsáhlém příspěvku na Instagramu zkritizovala umístění světového šampionátu do sice krásné, leč kapacitně velmi malé IFU Arény v Uppsale. Příspěvek, kterým si stěžuje na nedostatek rovnosti ve sportu měl velký ohlas, podporu vyjádřily další velké hvězdy světového florbalu, včetně trenéra české reprezentace Saschi Rhynera.

Problém, na který finská hvězda naráží je očividný: IFU Aréna je sice skutečně nádherný sportovní stánek, který v sobě kombinuje hned pět florbalových hřišť a krytou atletickou halu, avšak kapacita hlavního „sálu“ je pouhých 2353 míst, poměrně dost jich pak připadne samotným týmům a funkcionářům.

A to se mladé finské hvězdě, která se chystá na svůj čtvrtý světový šampionát vůbec nelíbí. Pro srovnání: zatím odehrála tři světové šampionáty, a to v Tampere, kde má tamní hokejový stadion kapacitu 7300 míst, bratislavská aréna Ondreje Nepely pojme 10 110 diváků a na posledním šampionátu se ve Švýcarsku vešlo do upravené haly 4250 diváků, obecně se tento fakt ale připisoval tomu, že Švýcarská florbalová federace chtěla šampionát umístit do francouzsky hovořící části země.

Celé znění příspěvku Veery Kauppi

„Nemohu se dočkat, až budu brzy reprezentovat Finsko na svém čtvrtém ženském mistrovství světa. Je pro mě extra speciální hrát ve Švédsku – částečně proto, že se v tuto chvíli jedná o mou druhou domovskou zemi, ale také proto, že vím, že na tribunách bude mnoho finských fanoušků.

Mám také to štěstí, že znám hlavní halu tohoto šampionátu. IFU Aréna je jednou z nejlepších ve florbale. Protože jsem zde několikrát hrála, tak vím, že je to nádherná a skvělá hala, jak pro diváky, tak pro hráče. Nezní to jako skvělá volba k tomu, aby hostila světový šampionát? Hmm, nikoliv.

Kapacita IFU Arény se ani zdaleka neblíží dostatečné kapacitě k tomu, aby mohla být první halou světového šampionátu dospělých. Anebo očividně, nebyla dostatečná. Všechny mé dosavadní ženské světové šampionáty se odehrály v menších či větších zimních stadionech a trochu mě šokuje, že právě ve Švédsku budeme hrát v aréně, jejíž kapacita je jen něco málo přes 2000 diváků (2253 míst k sezení, dle webových stránek), a to nemluvím o B-hale. Kolébka florbalu, země, kde se Superfinále hraje před více než 10 000 diváky v hale Globen. V té samé době se bude hrát také mužský světový šampionát a obě turnajové haly jsou zimní stadiony, samozřejmě…

Pro ty, kteří by si mohli myslet, že tady pláču pro nic: Vím, že nemluvím jenom za sebe. Také vím, že to není poprvé, kdy jsou ženské sporty utlačovány, protože si hodně lidí myslí „ale, vždyť jsou to jenom ženy“, jako bychom my ženy anebo věci, které děláme, byly nicotné.

Jsem opravdu unavena nedostatkem rovnosti, který je ve sportu patrný v mnoha různých ohledech a především nyní, kdy se dva světové šampionáty – nezpochybnitelné vrcholy florbalového snažení – konají ve stejnou dobu kvůli pandemii. Důvod, proč o tom mluvím je ten, že jednoduše chci pro florbal to nejlepší a nyní už třeba vím, že mnoho fanoušků zůstalo bez lístků na finálový víkend ženského světového šampionátu, protože byly vyprodány v řádu dnů. Chci také zdůraznit, že se s tím nespokojíme a opravdu doufám, že v budoucnu se takovými věcmi nebudeme muset zabývat.

Na závěr mám otázku pro ty, kteří stále pochybují o mých myšlenkách: Dovedete si představit, že by muži hráli svůj světový šampionát v hale s kapacitou asi 2400 míst?“

Příspěvek finské útočnice má na Instagramu zhruba 2800 lajků, podporu vyjádřili například hlavní trenér Finska Lasse Kurronen, hlavní trenér Češek Sascha Rhyner, či Emelie Wibron nebo Lara Heini.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Feminista napsal:

  Až bude ženský sport vydělávat na sledování tolik penez, co chlapsky, tak budou hrát ve stejně velkých halách jako chlapi. Ale do te doby si nemá cenu stěžovat, protože ty větší haly nemá kdo zaplatit.

  • Komik napsal:

   Tak zrovna na finále MS ty haly byly výrazně plnější i dříve (viz. info v článku) a je opravdu s podivem, že zrovna Švédsko, kolébka florbalu to pošle do tělocvičny. Těžko říct jak moc v tom hraje roli covid, když Švédové jsou k němu dost benevolentní.

   • acidrain napsal:

    No právě – na finále. Ale zápasů Japonsko-Singapur s návštěvou nula nula prd je na MS většina.

  • AntiFeminista napsal:

   Drahoušku, nějaký jiný argument bys neměl? Florbal je dotační sport.
   Do-ta-ční.
   A amatérský odspoda až nahoru. Tenhle tvůj argument platí ve fotbale a v hokeji, ale ve florbale? Hahaha, nenech se vysmát. Vždyť unie platí televizi za to, že může být v televizi aspoň ta superliga. Kdyby tam nic neposílala, tak nejsou sponzoři a nejsou ani dotace do klubů za návštěvnost. Tak jednoduchý to je. Takže přestaň hudrovat o nějakém vydělávání na sledování, žiješ v bludu, drahoušku.

   • Bludy napsal:

    Takže když je něco dotační, tak má smysl ty peníze rozhazovat nehledě na sledovanost? Nebo co mělo být smyslem toho příspěvku?

   • Pavel napsal:

    Mezi máma neznám víc dotovaný sport než je fotbal a hokej. Stát, kraj i města do těchto sportů dávají tolik peněz, že to ani není možné. A firmy co mají zakázky od měst musí taky přispívat. A samozřejmě jejich snaha je takové sporty jako je florbal krátit a dávat na druhou kolej

 • Komik napsal:

  No a my se tu rozčilujeme nad nominací a Švédky a Finky to málem nechtěj hrát.

Napsat komentář

*