Dánsko se postaralo o pořádné překvapení! Foto: Flickr IFF Dánsko se postaralo o pořádné překvapení! Foto: Flickr IFF
7. 12. 2016 Mistrovství světa (0) KOMENTÁŘŮ

Riga – souhrn 5. dne: Dánové senzačně vyřadili domácí Lotyše

Boje ve vyřazovací části na světovém šampionátu v Rize konečně odstartovaly. A hned úvodní den přinesl několik zajímavých příběhů. Pro domácí fanoušky jsou zatím výkony Lotyšska velkým zklamáním. Favorizovaní Lotyši nedokázali přetlačit Dánsko a na MS si zahrají pouze o 9. místo. Vyřazeni jsou také Slováci, kteří sice dlouho vzdorovali Norům, ale na postup nedosáhli.

Lotyši nezačali proti Dánům v duelu o postup do čtvrtfinále dobře a rychle prohrávali 0:2. V závěru úvodní třetiny alespoň snížil Rajeckis. Následovala vyvedená pasáž hry pro domácí celek. Lotyšsko nasázelo do dánské branky čtyři góly v řadě a vedlo už 5:2.

Jenže pak se domácí gólově odmlčeli a Dánové rozjeli senzační stíhací jízdu. Ve 45. minutě snížil Pedersen a závěrečná pětiminutovka třetí části patřila Nielsenovi. Ten vstřelil kontaktní gól a minutu před koncem zařídil i vyrovnání. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých byli úspěšnější Dánové, kteří tak překvapivě postupují mezi osmičku nejlepších na úkor hostitele šampionátu.

Slováci dlouho drželi s Nory vyrovnaný stav, nakonec však padli. Foto: Flickr IFF

Slovenský národní tým dlouho vzdoroval Norům, třikrát dokázal stáhnout těsný náskok Seveřanů, až napočtvrté to nevyšlo. Slováci si tak podobně jako Lotyši zahrají na mistrovství už pouze o umístění. V prvních dvou třetinách přitom byli více než vyrovnaným soupeřem.

Na úvodní branku Norů odpověděl Sikorjak. Ve druhé třetině na 2:2 vyrovnával hráč brněnských Bulldogs Grlický. A když to vypadalo, že do šaten půjdou po dvou třetinách přeci jen spokojenější Norové, srovnal po skvělé přihrávce Řezaniny Kubovič.

Norsko dokázalo odskočit i ve třetím dějství, na což svěřenci českého kouče Petra Koutného už zareagovat nedokázali. Jejich sen o postupu do čtvrtfinále se tak rozplynul. Dál jdou Norové, kteří vyzvou Švýcary.

Neuvěřitelná podívaná se strhla také mezi Německem a Spojenými státy. Němci vedli v průběhu zápasu už 5:2, přesto o náskok přišli a už už to vypadalo, že se půjde do prodloužení. To odmítl v čase 59:59 Ramon Ibold po parádním gólu bekhendem.

Mezi osmičku nejlepších postoupilo po přesvědčivé výhře také Estonsko, které porazilo Kanadu vysoko 16:4 a zítra ve čtvrtfinále vyzve český národní tým.

Výsledky 5. hracího dne:

O 13. až 16. místo:

Thajsko – Austrálie 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)
Branky: 24. a 60. Rinefalk, 24. Phoosinoi,  55. Thaidit – 26. Creagh, 43. Frazer, 51. Veron. Diváci: 190.

Polsko – Singapur 14:3 (6:1, 2:1, 6:1)
Branky: 12., 32., 46., 48. a 55. Antoniak, 3. a 10. Malajka, 16. a 60. Lyskawa, 48. a 49. Pelczarski, 15. Kostela, 20. Sienko, 30. Heyne – 2. Sutiman, 40. Marican, 57. Shaharudin. Diváci: 166.

Předkolo play off:

Německo – USA 6:5 (2:1, 1:1, 3:3)
Branky: 40. a 45. Falkenberger, 9. Burmeister, 19. Herrmann, 43. Broker, 60. Ibold – 11. a 56. Winkler, 28. a 47. Brown, 57. Zimmermann. Diváci: 724.

Estonsko – Kanada 16:4 (7:2, 3:0, 6:2)
Branky: 4., 25. a 43. Kasenurm, 5., 20. a 42. Markus, 11., 21. a 56. Woiduma, 14. a 55. Kareliusson, 30. a 49. Salm, 2. Kivi, 8. Maalt, 50. Pass – 19. a 57. Viitakoski, 13. Ridgewell, 53. Barber. Diváci: 497.

Norsko – Slovensko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky: 4. Hoff Eriksen, 34. Lindgjerdet, 40. Gidske, 47. Straete – 4. Sikorjak, 37. Grlický, 40. Kubovič. Diváci: 608.

Lotyšsko – Dánsko 5:6 (1:2, 4:0, 0:3 – 0:0) po sam. náj.
Branky: 20. a 26. Rajeckis, 26. Raitums, 31. Trekse, 32. Akmenlauks – 1., 45. a rozh. náj. Glad Pedersen, 55. a 59. Skov Nielsen, 16. Danielsen. Diváci: 2633.