Matthias Hofbauer na MS 2018 v Praze vedl Švýcary jako kapitán. Foto: Martin Flousek, IFF Matthias Hofbauer na MS 2018 v Praze vedl Švýcary jako kapitán. Foto: Martin Flousek
21. 3. 2020 Švýcarsko (2) KOMENTÁŘŮ

S florbalem se loučí legenda švýcarského florbalu! Matthias Hofbauer uzavřel kariéru

 Reprezentační dres oblékl ve 194 zápasech. Desetkrát se stal mistrem Švýcarska a jednou dosáhl také na ceněný Champions Cup. Nyní absolutní legenda švýcarského florbalu ve 38 letech uzavírá svou hráčskou kariéru. Kvůli pandemii koronaviru se Matthias Hofbauer bohužel nebude moci rozloučit přímo na hřišti.

Matthias Hofbauer debutoval v nejvyšší švýcarské lize v sezoně 1997/98. Od té doby nasbíral s Wilerem, kterému byl věrný celou svou kariéru vyjma tří let strávených ve švédských klubech Dalenu a Jönköpingu, velké množství trofejí. Wiler na počest vyvěsí jeho dres ve sportovní hale Grossmatt, kde už se stejné pocty dočkal bratr Christoph.

„Měl jsem dostatek času se na toto rozhodnutí připravit. Už jsem o tom přemýšlel i v předchozí sezoně, ale pak jsem si nedokázal představit víkendy bez florbalu. Necítím smutek, ale vděčnost, že jsem si sám určil čas svého odchodu. Mám na mysli například bratra Christopha, který musel ukončit kariéru ze dne na den kvůli zranění,“ připomněl Matthias pro web Unihockey.ch příběh svého sourozence.

Zejména poslední měsíce a roky byly pro kapitána švýcarského národního týmu velmi úspěšné. V reprezentaci se v listopadu 2017 dočkal historicky prvního triumfu nad Švédskem. A stalo se tak navíc v domácí hale Wileru v Kirchbergu. V prosinci 2018 získal svůj sedmý bronz na světovém šampionátu. V souboji o třetí příčku Švýcaři přetlačili domácí Čechy. A ještě v lednu Wiler postoupil do finále Poháru mistrů, kde nestačil na Storvretu a bral tak stříbrné medaile.

„Jsem rád, že jsem se i v poslední sezoně mohl ujmout role v týmu a nebyla to jen další sezona do počtu,“ přiznal Matthias Hofbauer. Byl ztělesněním švýcarského florbalu. Vůdcem, kterého si čeští fanoušci pamatují ze vzájemných bitev se Švýcarskem jako nepříjemného soupeře schopného kdykoliv udeřit. Na mistrovství startoval desetkrát, z toho v sedmi případech vybojoval s národním celkem bronz.

Že se Hofbauer nedočká kvůli koronaviru velkého loučení například při superfinále? „Nikdy jsem ani nepřemýšlel o nějaké velké rozlučce. Mé loučení proběhlo v Churu bez diváků, tak to prostě je,“ říká smířeně. A pozastavuje se i nad současnou situací. „Vše je vzhůru nohama. Co se konkrétně sportu týče, vzalo nám to skvělou příležitost dosáhnout s týmem něco velkého. Je to trochu pocit prázdnoty, když víte, co skýtají boje v play off,“ dodává.

Výčet úspěchů Matthiase Hofbauera:

1x vítěz Poháru mistrů (2005)
10x mistr Švýcarska
3x vítěz poháru
565 zápasů v NLA, 1073 (511+562) bodů
194 startů za národní tým, 268 bodů
7x bronz na MS (na MS 2004 vyhlášen nejlepším útočníkem)
57 startů na MS, 97 bodů


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

  • znalec napsal:

    Neskutecny hrac! Klanim se a pro ostatni taky hvezdy: tohle byl a bude pan FLORBALISTA!

  • Zkrat napsal:

    Oblíbenec. U mantinelu člověk věděl, že to sice bude bolet, ale taky, že tam nebude špunt, loket v břichu nebo čepel na kotníku jako často u jiných top jmen.

Napsat komentář

*